S debrujáry za poznáním – Toulky Rakouskem a Slovinskem (28. 3. – 1. 4. 2024)

Poznávání a zvídavost je přirozená vlastnost pro každého debrujára. My jsme se rozhodli prozkoumat některá místa v Rakousko a na Slovinsku. Článek vám může pomoci s tipy, kam zavítat za pamětihodnostmi a technickými a přírodními zajímavosti.

Klášter Melk – Rakousko

Nedaleko od českých hranic, cca 80 km od Vídně, se v malebném měst Melk v Dolním Rakousku stejnojmenný benediktinský klášter Melk. Tento překrásný klášter je největším komplexem sakrálních budov v Rakousku. Samotná historie kláštera sahá hluboko do minulosti až do roku 1089. V samotném klášteře je překrásná knihovna, která má v depozitářky v několika patrech přes 100 tis. knih. V okolí kláštera jsou překrásné zahrady a vinice.

Město Portorož (italsky Portorose) – Slovinsko

Toto okouzlující přístavní město leží na pobřeží Jaderského moře. Doslovný překlad názvu města znaměná „Přístav růží“. Mluví se zde slovinsky a italsky. Osídlení toho místa sahá až do Římské říše. Kromě překrásných přírodních panoramat, která na vás dýchnou, když sjíždíte k Portoroži se zde nacházejí hotely, lázně a krásné pláže.

Postojenská jeskyně (slovinsky Postojnska jama) – Slovinsko

Postojenská jeskyně patří se svým přes 24 km dlouhým vápencovým jeskynním systémem k jednomu z největších jeskyních systémů v Evropě. Tyto přírodní skvosty vytvořila řeka Pivka, které celou oblastí protéká. Jeskyni využívali již pravěcí lidí, ale první dokumentová známky o jeskyni pochází z roku 1213. Aby prohlídka nebyla pro návštěvníky tak kilometrově náročná, tak pro zpříjemnění prohlídky a kocháním se krás stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů, vás proveze vláček, který vám ušetří kroky, a zaveze vás na začátek pěšího okruhu. Celá prohlídka trvá kolem 1,5 hodiny a není fyzicky náročná. V jeskyni žije endemický obojživelník macarát jeskynní.

Predjamský hrad (slovinsky Grad Predjama)

Asi 40 km od hlavního města Lublani se rozkládá technický unikán – Predjamský hrad. Tento hrad je zapsán v Guinessově knize rekordů jako největší skalní hrad světa. Samotná výstavba hradu začala již ve 12. století, avšak první písemnou zmínku o hradu nalezneme až v roce 1274. Hrad je často využívám pro svoji krásu a své unikátní umístění filmovými štáby. Jeden ze svých filmu zde natáček i hollywoodský herec Jackie Chan, který ale zde na hradě utrpěl jedno z nejzávažnějších zranění své herecké kariéry.

Bledské jezero (slovinsky Blejsko jezero) a Bledský hrad (slovinsky Blejski grad)

Jezero leží na severozápadě Slovinska a je ledovcového původu. Je to romantické místo na procházky a plavby lodí po jezeře. Kouzelný a romantický nádech také dává místu ostrůvek uprostřed jezera, na kterým stojí poutní kostel Panny Marie. Na jezerem majestátně vystupuje také Bledský hrad.

Hlavní město Lublaň (slovinsky Ljubljana) a Lublaňsky hrad (slovinsky Ljubljanski grad)

V hlavním městě Slovinska Lublani žije přes 290 tis. obyvytel. Historie tohoto krásného města sáhá až do doby Římské říše, kdy zde Římané okolo roku 50 př. n. l. postavili vojenský tábor. Hlavními toky města jsou Lublaňka a Sáva. V centru města naleznete překrásné historické domy a budovy. V mnoha i nich jsou restaurace s místními specialitami. Samotnou dominantou měste je však Lublaňsky hrad. Oblast hradu je podle archeologů osídlena napřetržitě od roku 1200 př. n. l. Kromě krásného výhledu z hradu na hlavní město se na hradě můžete občerstvit i místním vínem z hradních vinic, vystoupat na hradní věž a zhlédnout poutavý 3D film od historii hradu.

Účast: 3 + 1

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *