Mladý vědec 2021: Kiwi čtyřikrát jinak

1. Plave nebo neplave?

Pomůcky: 2 průhledné kelímky, 2 kiwi, voda z kohoutku, Sprite (tonik nebo perlivá voda)

Postup: Do kelímků vložíme kiwi a zalijeme jednou kohoutkovou vodou a jednou Sprite a pozorujeme chování kiwi v obou kapalinách.

Vysvětlení: Ve vodě kiwi zůstane u dna, protože jeho hustota je větší než hustota vody. Ve Sprite po chvíli kiwi vyplave na hladinu. Sprite je limonáda výrazně sycená oxidem uhličitým, jehož bublinky obalí chloupky kiwi a sníží jeho průměrnou hustotu natolik, že kiwi vyplave ke hladině. U hladiny oxid uhličitý uniká do vzduchu a my můžeme pozorovat, jak se kiwi otáčí. Důvodem otáčení je různá hustota části s bublinkami a části, ze které bublinky unikly.

2. Žrout medvídků

Pomůcky: 5 průhledných misek, kiwi, ananas, papája, mandarinka, ananasový džus, Haribo medvídci

Postup: Připravíme si 5 průhledných mističek. Do každé umístíme jednoho gumového medvídka (nejlépe červeného, aby byl dobře vidět). Do čtyř mističek si připravíme čerstvou šťávu z ananasu, papáji, mandarinky a kiwi – vše stačí nakrájet a pomačkat vidličkou, ale můžeme i rozmixovat. Do páté nalijeme ananasový džus. Medvídek by měl být nejméně z poloviny ponořený. Nádobky necháme stát 24 hodin při pokojové teplotě a zhruba každých 6 hodin nádobky kontrolujeme a pozorujeme, jak se našim medvídkům daří.

Vysvětlení: Ananas, papája a kiwi obsahují proteázy, což jsou enzymy, které štěpí živočišnou bílkovinu, která tvoří hlavní složku želatinových medvídků. Proteázy v ananasovém džusu nejsou aktivní, při pasterizaci džusu byly vysokou teplotou deaktivovány. Medvídek v džusu nabobtnává podobně jako v mandarinkové šťávě, která neobsahuje dostatečné množství proteáz. Zjednodušeně si můžeme představit, že rostlinné proteázy želatinu „rozsekají“ na malé kousky, které se rozpouštějí ve vodě. Proto se želatinový medvídek ve šťávě obsahující tyto enzymy zmenšuje, až nakonec úplně zmizí. V čisté vodě, džusu či mandarinkové šťávě medvídek naopak nabobtná, trochu změkne, ale drží tvar. To je způsobeno tím, že kolagen, což je hlavní složka želatiny , je koloidní soustava, jejíž porézní síť volně uspořádaných molekul dobře přijímá velký objem kapaliny. 

3. Kiwi pod UV baterkou

Pomůcky: kiwi, nůž, UV baterka

Postup: Kiwi rozřízněte podélně na dvě poloviny. Na řez ve tmě posviťte UV baterkou. Pozorujte fluorescenci v okolí černých zrníček.

Vysvětlení: Kiwi obsahuje velké množství flavonidů, které nejen, že dodávají ovoci a zelenině charakteristickou barvu a mají antioxidační účinky, ale některé z nich i fluoreskují (rutin, kvercetin). Luminiscenci látky lze pozorovat po ozáření jiným typem záření, v našem případě UV záření. Pokud po odstranění zdroje záření látky luminiscence velmi rychle vymizí (v řádu nanosekund), hovoříme o fluorescenci. Pokud luminiscence přetrvává delší dobu i po odstranění zdroje záření, jedná se o fosforescenci.

4. Kiwi versus Betadine, kiwi versus peroxid vodíku

Pomůcky: kiwi, nůž, 2 talířky, Betadine (jodová desinfekce), peroxid vodíku

Postup: Kiwi rozřízněte na dvě poloviny. Na řez poloviny kiwi nakapejte Betadine, na druhou polovinu kiwi peroxid vodíku a pozorujte, co se bude dít.

Vysvětlení: Betadine: Hnědé kapky Betadine na povrchu kiwi světlají. Vitamín C (kyselina askorbová) redukuje jod (hnědé zbarvení Betadine) na jodid (postupné zesvětlení hnědého zbarvení).

Peroxid vodíku: Enzymy obsažené v rostlinách výrazně urychlují některé chemické reakce. Kataláza obsažená v kiwi výrazně urychluje rozklad peroxidu vodíku. Kataláza velmi rychle rozkládá peroxid vodíku na vodu a plynný kyslík, proto pozorujeme na povrchu bublinky.

Výzva pro vás

Vyzýváme všechny malé, mladé i starší experimentátory, aby naše návody doplnili svými fotografiemi z experimentování s kiwi. Vaše fotografie nám můžete posílat na e-mail: jitules@debrujar.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *