Kdo by neznal červenou omáčku, která neodmyslitelně patří k tuzemské i světové kuchyni? Kečup se dá jíst k ledasčemu. Má za sebou ale velmi dlouhou cestu. Jak se ocitl v české kulinářské historii? A jaké fyzikální a chemické pokusy se nám s kečupem nabízejí?
Obsahuje náš kečup škrob?
Kečupy – jsou lepší, než bývaly, obsahují méně konzervantů a náhražek, ale naše chuťové buňky paradoxně tíhnou k těm, které obsahují škrob a rajčat mají méně. Takové je překvapivé hodnocení testovaných kečupů a jejich hodnocení spotřebiteli v rámci testů VŠCHT Praha.
Jednou z přísad některých zakoupených kečupů je modifikovaný škrob. Jedná se o tepelně nebo chemicky zpracovanou surovinu. Jejím úkolem je zahuštění a zpevnění výrobku.
Pro svůj experiment vyhledejte v obchodě kečupy, které přítomnost škrobu uvádějí i kečupy, které přítomnost škrobu neuvádějí. Informace o složení kečupů naleznete také zde: https://www.ferpotravina.cz/kecup
Pomůcky:
- několik mističek
- dužina z rajčete
- různé druhy kečupů
- jodová tinktura (např. Jodisol)
Postup: 1. Do mističek položíme dužinu z rajčete a nalijeme vzorky různých kečupů.
2. Na každý vzorek přidáme pár kapek jodové tinktury.
3. Pozorujeme, co se bude dít.
Vysvětlení: Po chvíli dochází u potravin, které obsahují škrob, ke změně zbarvení – místo původní žluto-hnědé barvy jodové tinktury se objeví modrofialové až modročerné zabarvení. Škrob je složen ze dvou složek – α-amylosy a amylopektinu. α-Amylosa je barvitelná pomocí jódu, jelikož jód proniká do struktury šroubovice a zde se váže – můžeme tedy pozorovat charakteristické modré až modročerné zbarvení. Některé kečupy obsahují modifikovaný škrob jako zahušťovadlo.
Aktivita byla realizována v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2020.