Mladý vědec 2020: Bádáme s gumovými medvídky – 1. čistá voda

Medvídek v čisté vodě po různě dlouhou dobu

Pomůcky: 2 misky s vodou, tři stejní želatinoví medvídci (osvědčili se medvídci Haribo), papír, pravítko, digitální váhy

Postup: jednoho medvídka ponecháme položeného na papíru, dva ponoříme do misek s vodou a jednoho z ní vyjmeme po 12 hodinách a položíme na papír a druhého po 24 hodinách a položíme na papír.

Všechny medvídky zvážíme a změříme pomocí pravítka na začátku, po 12 a po 24 hodinách.

Naše počáteční parametry: výška 25 mm, šířka: 13 mm, hmotnost 4,8 g        .

Koncové parametry po 24 hod: výška 32 mm, šířka: 20 mm, hmotnost  11,8 g

Co pozorujeme: medvídek ponořený ve vodě se po 12 hodinách zvětší, medvídek ponořený ve vodě se po 24 hodinách se opět zvětší, zatímco medvídek položený po 12 hodinách na papír se oproti předchozímu měření mírně zmenší, ale ne do původní velikosti. Stejně tak se postupně výrazně zvětšuje hmotnost medvídka. Senzorické vlastnosti – voda se mírně obarví a je sladká, medvídek naopak barvu ztrácí a je méně sladký.

Vysvětlení: Medvídci jsou tvořeni převážně želatinou a cukrem. Želatina – z latinského slova gelatus neboli „zmrazený, nehybný“. Hlavní složka želatiny – kolagen je koloidní soustava, v níž porézní síť volně uspořádaných molekul dobře přijímá velký objem kapaliny. Kolagen je také významně zastoupen v našem těle, je to jedna z hlavních složek našich kostí, zubů, kloubů a vazů.

Aktivita byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2020.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *