V rámci projektu Mladý vědec 2019 pro vás a vaše kluby budeme připravovat sérii experimentů na téma Recykluj a experimentuj.
Druhým příspěvkem je experiment Tornádo v láhvi, který pro vás připravily formou kresleného návodu Jitka Soukupová, Eliška Suchardová a Zuzka Strankmüllerová z KMD Stříbro.
Na pokus budeme potřebovat: nůžky nebo malý vrtáček, vteřinové lepidlo, tavnou pistoli nebo izolační pásku, potravinářské barvivo, vodu
Zrecyklujeme: dvě stejné pevnější PET láhve i s víčky
Postup výroby tornáda v láhvi: 1. Pevně k sobě přilepte uzávěry dvou PET láhví. Můžete je slepit buď vteřinovým lepidlem nebo nahřát nad kahanem a přitisknout k sobě.
2. Po zaschnutí provrtejte nůžkami nebo malým vrtáčkem ve středu obou víček otvor přibližně 5 mm.
3. Jednu láhev naplňte vodou obarvenou potravinářským barvivem a druhou nechte prázdnou.
4. Našroubujte láhve na spojené uzávěry.
5. Uzávěry ještě můžete vůči sobě více utěsnit pomocí tavné pistole nebo elektrikářské izolační pásky.
6. Otočte soustavu plnou láhví nahoru a krouživými pohyby celou soustavu roztočte.
Co je tornádo: Tornádo je silně rotující vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Je schopné vznést do vzduchu předmět o hmotnosti až 5 tun. Má podobu nálevky, chobotu, který se spouští z oblaků. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 50 do 100 m/s i více. Tornáda se vyskytují v bouřích téměř po celém světě, přičemž nejznámější oblastí je americký středozápad a jih.
Jak tornádo v láhvi funguje: V klidové svislé poloze lahví tlak vzduchu v dolní lahvi ve spojení s malým přechodovým otvorem (povrchová vrstva funguje jako zátka) zabraňuje stékání vody. Jestliže však uvedeme krouživým pohybem soustavy lahví vodu do pohybu, při vzniku víru se povrchová vrstva v přechodu naruší a středem vnikne směrem vzhůru tornádo vzduchu a voda začne protékat středem směrem dolů.
kreslený návod experimentu: Eliška Suchardová, Zuzana Strankmüllerová, Jitka Soukupová, KMD Stříbro
pilotní otestování: PhDr. Jitka Soukupová, sekce fyzika, KMD Stříbro
Návod ve formátu PDF a DOC naleznete zde:
Aktivita byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2019.