Dnes 8. 2. 2019 si připomínáme 225. výročí narození německého analytika, objevitele kofeinu, Friedlieba Ferdinanda Rungeho.
Friedlieb Ferdinand Runge se narodil 8. února 1794 poblíž Hamburku. Od mladého věku Runge prováděl chemické experimenty.
Kofein je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Kofein je hořká, bílá krystalická látka – xanthinový alkaloid, který je zároveň psychoaktivní stimulační drogou. Jak už jsme uvedli, kofein byl objeven německým chemikem Ferdinandem Rungem v roce 1819. Vymyslel pro novou látku jméno kofein, chemicky aktivní složka kávy (v angličtině caffeine).
A my máme pro vás na počest dnešního dne připravený experiment s kávou.
Ochlazování kávy mlékem nebo smetanou
Pomůcky: konvice uvařené kávy, 5 stejných kelímků, hrnečky nebo kádinky na kávu, smetana, plnotučné mléko a nízkotučné mléko o stejných teplotách, teploměr, stopky
Postup: Do 5 nádob nalijte stejné množství kávy. Ve dvou hrncích ponechte kávu pouze černou, do třetího přidejte polévkovou lžíci smetany, do čtvrtého polévkovou lžíci plnotučného mléka a do pátého polévkovou lžíci nízkotučného mléka. Po dvou minutách měřte teplotu kapaliny v jednotlivých šálcích po dobu 10 minut. Po deseti minutách přidejte lžíci nízkotučného mléka do jednoho z prvních dvou hrnečků, kde byla pouze černá káva. A změřte ještě jednou teploty ve všech nádobách.
Co jste zjistili? Kdy si nejméně a kdy nejvíce ochladíte kávu? Překvapil vás výsledek? Zamyslete se nad důvody, proč tomu tak je.
Protože se jedná o badatelskou aktivitu, odhalíme vám řešení až na konci měsíce dubna 🙂
Možný vzor tabulky pro zpracování vašich pozorování a měření zde:
Mnoho úspěchů při vašem kávovém experimentu!