Workshopy VŠCHT Věda hrou
a Festival vědy
Ve dnech 3. a 4. září 2019 jsme s radostí přijali pozvání zúčastnit se inspirativních chemických workshopů na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a zároveň se zúčastnit probíhajícího Festivalu vědy v kampusu VŠCHT a zejména na Vítězném náměstí.
Účastníci workshopů byli rozděleni do čtyř skupin a postupně se vystřídali na jedné plenární přednášce a ve 4 dílnách a laboratořích.
Laboratorní bloky
O mokrém umělém životě – Co je to Marangoni efekt a dají se díky němu vytvářet libovolné tvary? A jak vypadá umělá chemotaxe kapek dekanolu v gradientech solí?
Svítící chemie – Co je to fluorescence a jak fungují lasery – jejich rozklad a důkaz vlnových vlastností. Je možné kreslit světlem?Může písmo svítit? Září kurkuma a fluorescein?
Výroba bouřkových skleniček – Bouřkovou skleničku proslavil v polovině 19. století viceadmirál Britského královského námořnictva a mořeplavec Robert Fitzroy (neznámý italský autor). Bouřková sklenička se skládá ze zatavené skleněné nádoby naplněné „kouzelnou“ tekutinou, která reaguje na změny počasí.
Výroba konopného krému – Účastnící workshopu si sami vyrobí z připravených surovin vlastní konopný krém, který si budou moci dle vlastní preference obohatit o účinné látky či silice. Krém si na závěr mohou odnést.
Plenární přednáška
Umění projevu – Není důležité jen to, co říkáte, ale jak to říkáte! Síla sdělení může být silnější než obsah samotný. V ideálním případě se tyto dvě složky potkávají a vzniká tak osobitý projev. Interaktivní přednáška od Filipa Kardy, lektora Školy improvizace a trenéra Skilerů.
Děkujeme za možnost účastnit se pro nás velmi inspirující akce, kterou zúročíme v rámci aktivit celoročního projektu Mladý vědec 2019.
Počet dnů: 2 dny
Účast: debrujáři 5, dospělí 1