Faitradové experimenty

Protože se nám první Fairtradové posezení velmi líbilo a setkalo se s velkou odezvou i u našich spolužáků, připravili jsme si v rámci Dne dětí druhou fairtradovou aktivitu, a to Faitradové pokusy.

Odpolední akce byla opět připravena pro zájemce z řad žáků naší školy, ale i pro veřejnost.

A co si pod Faitradovými pokusy představit? Jsou to jednoduché fyzikální a chemické pokusy, při kterých během experimentování využíváme malé množství fartradových potravin a zároveň diváky upozorňujeme na principy Fairtrade obchodu, pravidla neplýtvání s potravinami, využívání a podporu místních a regionálních potravin a další udržitelné cíle a možnosti, které při odpovědné spotřebě máme.

Ukázky z Fairtrade pokusů

Hydrofobní kakaový prášek (Bio kakao Gepa)

Potřebujeme: lžičku, průhlednou sklenici, vodu a kakao

Postup: Na lžičku nabereme kakao a ponoříme ji i s kakaem do vody a poté vyndáme. Kakao zůstane suché.

Vysvětlení: Kakao obsahuje kakaové máslo. Oleje a tuky, kam řadíme i kakaové máslo jsou díky převaze nepolárních vazeb silně hydrofobní. Povrch kakaového prášku tedy vodu odpuzuje.

Černý čaj jako pH indikátor (Černý čaj Kilimanjaro)

Potřebujeme: rychlovarnou konvici, vodu, černý čaj, tři menší kádinky nebo skleničky, lžičku, jedlou sodu a kyselinu citronovou

Postup: V konvici si ohřejeme vodu a připravíme výluh černého čaje, který nalijeme do tří malých kádinek zhruba do 2/3 objemu. Jeden vzorek necháme referenční, do druhého přidáme dvě lžičky kyseliny citronové a do třetího dvě lžičky jedlé sody. Čaj změní barvu.

Vysvětlení: Černý čaj je přirozeným acidobazickým indikátorem. Barevné změny v kyselém a zásaditém prostředí vyvolávají flavonoidy, jejichž míra ovlivňuje také chuť čaje. V kyselém prostředí se hnědooranžová barva čaje mění na slámově žlutou a v zásaditém na tmavě hnědou.

Trik s rýží a hůlkami (Bio rýže Basmati z Indie, Bio černá jasmínová rýže Hom Mali z Thajska)

Potřebujeme: PET láhev s úzkým šikmým hrdlem, rýži, jídelní hůlku

Postup: Láhev naplníme až po okraj rýží, tu stlačíme a ještě dosypeme. Do rýže zapíchneme co nejhlouběji hůlku a láhev i s rýží hůlkou zvedneme do vzduchu.

Vysvětlení: Rýže je sypký materiál, který obsahuje velké množství zrníček. Jak zasouváme tužku do rýže, tak rýži zároveň ještě stlačíme. Při snaze tužku vytáhnout vznikne poměrně velké tření mezi tužkou a spoustou zrníček. Třecí síla pak udrží tužku s rýží a celou lahví ve vzduchu, protože zrníčka se „opřou“ o zúženou část lahve u hrdla.

Kávové duo (Bio zelená zrnková káva Honduras, Bio zrnková káva Adelante)

Potřebujeme: dvě nádoby s vodou, zelenou zrnkovou kávu a praženou zrnkovou kávu

Postup: Do jedné nádoby nasypeme zelenou a do druhé praženou zrnkovou kávu. Zelená káva klesne ke dnu a pražená káva plave na hladině.

Vysvětlení: Pražením káva ztrácí na hmotnosti a nabývá na objemu, díky tomu je hustota zelené kávy větší než hustota vody, zatímco pražená káva má díky poklesu hmotnosti a nárůstu objemu menší hustotu než voda.

A kde jsme nakupovali? https://www.fairtradecentrum.cz/

Datum: 1. 6. 2023, počet: debrujáři: 15, dospělí: 2, ostatní: 34

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *