Dětem debrujáři KMD předváděli od 15. do 24. září pokusy z fyziky, chemie, biologie, ekologie. Seznámili přítomné s činnostmi AMD ČR. Do aktivit se zapojilo 22 členů AMD ČR a prezentovali pokusy dětem a dospělým (téměř 250) nejen z Frýdku-Místku. Část prezentací byla věnována plastům. Plasty jsou mezi námi – jsou nedílnou součástí našeho života. Jeden z projektů seznamovat návštěvníky se základními informacemi o výrobě, používání, opakovaném použití, třídění plastů. Jiný projekt se zaměřil na recyklaci plastových obalů. Dal odpověď návštěvníkům, jak správně třídit odpad a proč třídit plasty. Další projekt se zabýval vybudováním vlastní domácí solární elektrárny. Debrujáři se snažili vysvětlit činnost fotovoltaického zdroje alternativní energie. Vrcholem byl projekt zabývající se jadernou fúzí a snad i šetrnějším získáním energie pro naše domácnosti. Součástí aktivit byly i různé pokusy. A jak je to s kontejnery?
Žlutý kontejner – je určený pro všechny druhy plastů, jako jsou fólie, sáčky, igelitové a plastové tašky, PET láhve, kelímky od mléčných výrobků, misky či obaly od CD disků.
Modrý kontejner – slouží pro sběr starého papíru, časopisů, novin, sešitů, krabic, papírových obalů, katalogů, reklamních letáků, kancelářského papíru, kartonů, lepenky i knih bez vazby.
Zelený a bílý kontejner – patří do nich veškeré sklo, které je třeba ještě rozdělit na barevné a bílé. Do bílého kontejneru patří čiré sklo, jako například průhledné láhve, sklenice či tabulkové sklo. Láhve různých barev nebo lékovky vhazujeme do zelených kontejnerů.
Oranžový kontejner – nápojové kartony mají v některých místech vlastní oranžový kontejner, do kterého ukládáme krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků. Pokud oranžově označený kontejner chybí, lze nápojové kartony vhodit mezi plasty do žlutého kontejneru.
Hnědý kontejner – místo pro jakýkoliv biologicky rozložitelný odpad, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, pečiva i vařených jídel, kávová sedlina a čajové pytlíky, skořápky vajíček a ořechů, lepenka, papírové kapesníky, ubrousky, zvadlé květiny, zemina, posekaná tráva, větvičky, plevel, podestýlka a trus domácích zvířat, piliny, popel ze dřeva, peří, chlupy, vlasy.
Běžné, reflektorové či halogenové žárovky vyhazujte do popelnice se směsným odpadem, oproti jiným světelným vysloužilým zdrojům nepatří do zpětného odběru. Porcelán, stejně jako keramiku nelze recyklovat, patří tedy do kontejneru se směsným odpadem. Klasický deodorant ve spreji patří do kovu, deodorant ve skle zase do skla.
Děvčata měla projekt na téma, jak vařit? Nejúspornější a nejvíce ekologická je indukční plotýnka. Nejrychleji uvaříme vodu ve varné konvici. Při vaření v hrnci je úsporné používat poklice. Zvýší se tlak v hrnci a vše se vaří při vyšší teplotě. Dochází k menší tepelné výměně mezi hrncem a okolím. Pro hrnce vybereme správnou plotýnku.
Jiné „Spanilé jízdy“ si můžete prohlédnout:
Přerov:
https://www.gjs.cz/aktualita/ve-skole-kouzlil-debrujar
Stará Ves nad Ondřejnicí:
https://www.zs-staravesno.cz/2023/04/04/zabavne-fyzikalni-pokusy/
Frýdek-Místek, Lískovec: