Protože většina klubů realizujících své aktivity v rámci projektu Mladý vědec 2020 aktuálně pracuje online nebo děti pracují sami a ještě nám k tomu uzavřeli některé obchody, začínáme pro vás připravovat „Homeexperimenty“, aneb experimenty na doma, které nevyžadují velké množství materiálu a pomůcek a většinou je máte běžně doma. Na každý týden po dobu podzimního distančního vzdělávání pro vás zveřejníme jeden badatelský experiment a se svými badatelskými výsledky se vždy můžete pochlubit všem účastníkům na příslušné Padlet nástěnce.
Homeexperimenty 3 – Domácí hmoty – Experiment na týden 9. 11. – 15. 11. 2020
Podívejme se dnes na výrobu různých domácích hmot, jako jsou slizy, modelíny, magnetické modelíny, nenewtonovské kapaliny a podobně. U těchto domácích hmot pak můžeme zkoumat jejich kvantitativní i kvalitativní vlastnosti, jak se chovají po zahřátí, jak se chovají ve vodě, jaká je jejich pružnost, jakou má daná látka hustotu, atp.
Postupy na přípravu různých hmot naleznete zde:
Domácí plastelína bez vaření
Odměrku 100 ml naplňte vodou. Do misky odměřte 10 plných polévkových lžic hladké mouky, přidejte vodu a pár kapek potravinářského barviva. Následně odměřte cca 20 ml oleje a dolijte ho do směsi. Všechno rukama dobře promíchejte. V případě potřeby dosypte mouku, jestliže je směs příliš lepivá, nebo dolijte trochu vody, jestliže je směs příliš suchá.
Domácí plastelína s vařením
Smíchejte 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek teplé vody, 2 polévkové lžíce soli, 2 polévkové lžíce oleje, 85 g želé v prášku a tři lžíce prášku do pečiva a pár kapek potravinářského barviva tak, aby v hmotě nebyly žádné hrudky. Hmotu povařte na mírném plameni za stálého míchání tak dlouho, dokud nezhoustne do jednolitého kusu a poté ji na silikonové podložce nebo pečicím papíru nechte vychladnout. Poté ji zaprašte cca polovinou hrnku mouky, aby nebyla lepkavá.
Vzniklá modelovací hmota je velmi elastickým materiálem. I při malém stisku lze lehce změnit tvar modelovací hmoty. Námi používaná síla způsobuje, že se mění vzdálenost mezi molekulami složek modelovací hmoty, a tím pádem má vliv na její tvar a strukturu.
Nenewtonovská kapalina
V hluboké misce nebo plastovém umyvadle důkladně smícháme 125 g škrobu a 100 ml vody. Poměry je třeba dodržet velmi přesn
Pokud do směsi udeříme, chová se jako pevná látka. A to z toho důvodu, že je pod zvýšeným tlakem. Naopak, když ji necháme v klidu, chová se jako kapalina. Můžeme si ji nechat stéct na prstech. Vyrobíme z hmoty kuličku, kterou zkusíme hodit.
Molekuly škrobu jsou totiž dlouhá vlákna, můžete si je představit jako špejle. Když je rychle zamícháme, zabrzdí nás. Naopak, když s nimi zacházíme pomalu, nekladou téměř žádný odpor.
Sliz číslo 1
Smíchejte hustý šampon na vlasy, zubní pastu a potravinářské barvivo. Na 4 lžíce šamponu přidejte 1 lžíci zubní pasty. V tomto poměru můžete množství slizu zvětšit či zmenšit. Poté přidejte několik kapek barviva a všechny ingredience důkladně promíchejte. Vzniklou hmotu vložte v plastové krabičce na 30 min do mrazáku. Poté hmotu znovu promíchejte a sliz je hotov.
Sliz číslo 2
Do misky dejte 1/2 šálku šamponu nebo kondicionéru a 1/4 šálku kukuřičného nebo bramborového škrobu. Dobře promíchejte. Přidejte 3 kapky potravinářského barviva. Smíchejte s 1 lžíci vody. Pomalu přidejte ještě 5 lžic vody a po každé z nich směs důkladně promíchejte. Zpracovávejte těsto rukama ještě asi 5 minut. Pokud se vám zdá sliz příliš lepkavý, přidejte ještě trošku škrobu a hněťte ho, dokud nebude mít požadovanou konzistenci, pokud je naopak moc suchý, přidejte lžičku šamponu nebo kondicionéru.
Sliz číslo 3
100ml tekutého lepidla, 1/2 lžíce jedlé sody, 1 lžíce roztoku na kontaktní čočky, potravinářské barvivo, 1 lžička pěny na holení.
Lepidlo vylijte do misky a promíchejte s jedlou sodou. Přidejte kapku potravinářského barviva a opět dobře promíchejte. Nakonec přilijte roztok na kontaktní čočky. Sliz se bude zpočátku lepit, ale jak ho budete hníst v rukou, postupně se z něj vytvoří hladká koule. Do té následně vmíchejte lžičku pěny na holení a opět znovu prohněťte.
- 1. aktivita: vyberte si jednu z nabízených hmot a vyrobte ji, zaznamenejte svůj pracovní postup a určete, co v postupu bylo nejsložitější/na co bylo třeba dát pozor, atp.
- 2. aktivita: Prozkoumejte aspoň dvě z nabízených vlastností vaší hmoty – pružnost materiálu, chování ve vodě, chování po zahřátí, hustota dané látky
- 3. aktivita: navrhněte vlastní badatelský úkol související s kvantitativním nebo kvalitativním popsáním jedné vlastbosti vámi vyrobené hmoty
- 4. aktivita: nalezněte další recept na zajímavou hmotu a podělte se o něj s námi
Výsledky svých badatelských aktivit můžete vkládat na Padlet nástěnku Mladý vědec 2020 – Homeexperimenty 3, nejlepší badatelské fotografie a závěry budou na konci kalendářního roku oceněny, proto nezapomeňte uvést svoje křestní jméno a první písmeno příjmení a název vašeho klubu/školy a věkovou kategorii – 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ nebo SŠ. První příspěvek na nástěnce bude sloužit jako vzorový příklad. Aktivita je otevřená nejen pro debrujáry zapojené v projektu Mladý vědec, ale i pro všechny ostatní děti a mládež.
Odkaz na Padlet nástěnku, kam můžete vkládat svoje fotografie nebo celé badatelské záznamy máte k dispozici zde:
https://padlet.com/debrujar2020/cxfrpieh71ipsnip
Aktivita byla realizována v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2020.