Kdo by neznal červenou omáčku, která neodmyslitelně patří k tuzemské i světové kuchyni? Kečup se dá jíst k ledasčemu. Má za sebou ale velmi dlouhou cestu. Jak se ocitl v české kulinářské historii? A jaké fyzikální a chemické pokusy se nám s kečupem nabízejí?
Historie kečupu
O původu kečupu existuje více teorií. Ty počátek zasazují již do Číny, Indie, Malajsie, Vietnamu, Japonska nebo Francie. V angličtině se kečup (pod různými jmény: catsup, catchup, ketsup, kitchup či ketchup) poprvé vyskytuje ve slovníku z roku 1690 ve významu husté východoindické omáčky nebo později jakékoli omáčky obsahující ocet.
Původ kečupu se dá vystopovat až do roku 300 let před Kristem v Číně, kde ho místní připravovali z mořských plodů a ryb. Další zmínku o kečupu bychom mohli najít v první polovině 19. století v Británii, kde se připravoval z hub, ančoviček, vlašských ořechů a ústřic naložených v soli.
Ani jeden z těchto postupů však kečup, jak ho známe dnes, nepřipomínal. Nakonec vše vzali do rukou Američané a ryby nahradili rajčatovým protlakem. Čímž dali vzniknout kečupu, který si dáváme s chutí třeba k hranolkám. Název „kečup“ vznikl v Asii, kde byla výslovnost „ketjap“. Amerika se zasloužila o jeho popularizaci a název téměř zachovala. Rajčata se v kečupu objevila až počátkem 19. století, protože se dříve nekonzumovala. Nevědělo se totiž, zda nejsou jedovatá. Nicméně ohijský lékař John Cook Bennett našel odvahu rajčata sám na sobě vyzkoušet a následně je prohlásil za všelék. Začal z nich vařit kečup a psát recepty na něj. První veřejně publikovaný recept na rajčatový kečup je z roku 1812 a jeho autorem je vědec a zahradník James Mease. Measeův recept na kečup obsahoval rajčatovou dužinu, koření a brandy. Otcem kečupu z rajčat je však v současnosti nazýván Henry Heinz (1844 – 1919). H. J. Heinz a Dr. H. W. Wiley začali v roku 1876 vyrábět kečup Heinz bez konzervantů, roku 1882 si patentoval unikátní kečupovou láhev a roku 1905 již bylo prodáno 5 milionů lahví kečupu Heinz. V současné době je Heinz světově nejprodávanější značkou, v USA tvoří produkce kečupu Heinz 60 % a ve Velké Británii dokonce 80 %.
Do tehdejšího Československa se však kečup dostal až v 70. letech 20. století. Na českém trhu se v současnosti prodává asi 23 tisíc tun kečupu ročně, což vychází zvíce než 2 kg na osobu včetně nemluvňat.
Výroba domácího kečupu
- 2 kg rajčat
- 250 g neloupaných jablek
- 250 g cibule
- 1 polévkovou lžíci soli
- 120 ml octa
- 1 polévkovou lžíci sladké papriky (1/2 lžíce pálivé papriky)
- 5 hřebíčků
- 5 kuliček nového koření
- 5 kuliček celého pepře
- 1/4 čajové lžičky mleté skořice
- 150 g cukru
Postup: 1. Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit spolu s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením, skořicí a pepřem a vaříme v hrnci s širokým dnem nebo v hluboké pánvi s poklicí při mírném varu 1,5 hodiny.
2. Poté přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 30 minut, aby byl kečup hustší. Po uvaření všechno rozmixujeme, přecedíme a nalijeme do sklenic nebo láhví.
Aktivita byla realizována v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2020.